Wentylacja, dopóki nie wydaje nieznośnych dźwięków lub nie docierają przez nią brzydkie zapachy, nie jest tym elementem naszych domowych instalacji, o których myślimy regularnie. To błąd, bowiem sprawność wentylacji to również kwestia bezpieczeństwa, dlatego też należy dokonywać go regularnie.

Przeglądy poszczególnych instalacji w domach jednorodzinnych oraz budynkach wielkopowierzchniowych to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, choć nie można zapomnieć również o komforcie. Problemy z wentylacją to nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też i zły przepływ powietrza, co szczególnie w okresie zimowym może doprowadzić do tragedii.

Dlaczego sprawna wentylacja jest ważna?

Wentylacja to jeden z elementów systemów przeciwpożarowych – jej odpowiednie działanie gwarantuje właściwy przepływ powietrza i ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Doceniamy to szczególnie zimą, gdy okna otwieramy sporadycznie. Sprawna wentylacja minimalizuje również ryzyko zaczadzenia czy zatrucia gazem w domach i mieszkaniach, w których korzystamy z instalacji gazowych.

Działająca wentylacja zapewnia nam też komfort – nie czujemy zapachów wydobywających się z innych poziomów, co jest ważne szczególnie w przypadku budynków wielkopowierzchniowych.

Co ile wykonuje się przegląd wentylacji?

Przeglądy wentylacji wykonuje się raz lub dwa razy do roku – zależy do od rodzaju budynku. W przypadku domów jednorodzinnych przegląd może być dokonany raz w roku, zaś w przypadku domów wielorodzinnych czy budynków wielkopowierzchniowych, obowiązkowy przegląd wentylacji należy przeprowadzić dwa razy do roku.

Po co przeprowadzać przegląd wentylacji?

Przegląd wentylacji jest przeglądem obowiązkowym i ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa oraz komfortu. Za brak ważnego przeglądu nie zapłacimy kary, choć w przypadku problemów, brak ważnego przeglądu będzie równoznaczny z brakiem wypłaty odszkodowania, dlatego też warto wykonywać go zgodnie z terminem zapisanym w przepisach budowlanych.

Przeglądy wentylacji należy zgłosić do firmy, która specjalizuje się w przeprowadzeniu pomiarów. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych czujników przegląd wentylacji jest szybki i praktycznie niezauważalny. Jeśli mieszkasz w budynku wielkopowierzchniowym i zauważyłeś, że twoja wentylacja w ostatnim czasie pracuje głośniej, a w mieszkaniu pojawiają się nieprzyjemne zapachy, poproś swojego administratora o przeprowadzenie przeglądu wentylacji także poza wyznaczonymi ustawowo terminami.

Pamiętaj, że przegląd wentylacji to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.